Kayaköy

Kayaköy; çatısız, kapısız, penceresiz evleriyle adına mübadele denilen büyük dramın sessiz tanığı . Kayaköy`de Rumlardan kalma binden fazla taş ev, çeşmeler, sarnıçlar, dükkânlar, eczane, 2 yel değirmeni, 14 şapel ve iki büyük kilisenin kalıntısı bulunuyor.

1922 yılında yapılan mübadele sonrasında köyde yaşayan Rumlar Yunanistan’a gönderilirken, Yunanistan’daki Türkler de bu bölgeye yerleştirildi, fakat köye yerleştirilen Türkler köyü terk ederek, ovaya yerleşmiş, tarihi evler de yıllarca bakımsız ve ilgisiz kalmıştı.
Her biri 50 metrekareden büyük olmayan; manzara ve ışık açısından birbirinin önünü kapatmayan, çoğunlukla alt katları kiler görünümünde, ikişer katlı ve girişte çatıdaki yağmur sularının toplandığı zeminaltı sarnıçların olduğu taş evler var.
Fethiye`ye 8 km uzaklıktaki Karmilassos antik şehrinin üzerinde 14. yüzyıldan başlayarak kurulmuş eski bir Rum yerleşimi olan Kayaköy`ün geçmişi MÖ.3000`lere kadar gidiyor.Eski adı Levissi.
Mimarlar odasının da çabaları ile köy, eski canlılığına kavuşturulmaya çalışılıyor. Kültürel zenginliğimiz açısından önemli bir çalışma.

Yorum yazabilirsiniz

Translate »
%d bloggers like this: