Samandağ Titus Vespasianus Tünelleri

Hatay Samandağı’nın 5 km. kuzeyinde denize hakim bir yamaçta MÖ.300 yıllarında Seleukos Nikator tarafından bir şehir kurulmuş ve bu şehre Onun ismi verilmiştir. Bu şehrin sonunda da dağdan gelen dere ağzında bir iç liman bulunuyordu. Bu liman aynı zamanda Antakya bölgesinin ticari yönden önemli bir merkezi konumunda idi. Ancak, dağlardan gelen sellerin limanı doldurmaya başlaması üzerine İmparator Vespasianus zamanında dağın bir bölümü delinerek bir tünel açılması ve böylece limanın sellerin getireceği alüvyonlardan kurtarılması düşünülmüştür.

Bunun üzerine çalışmalara İmparator Vespasianus (MS.69-79) zamanında başlanmış, oğlu İmparator Titus (MS.79-81) zamanında da tamamlanmıştır. Bununla beraber bir belgede İmparator Antonius Pius (138-161) zamanında tamamlandığı da yazılıdır. Bu durumda tünelin ne zaman tamamlandığı kesinlik kazanamamıştır. Burada yapılan çalışmalarda derenin önü bir duvarla kapatılmış ve sel suları yüksekliği 7.00 m., genişliği de 6.00 m. olan bir tünel ile limandan uzakta denize akıtılmıştır. Bu çalışma sonucunda da limanın dolması önlenmiştir.
Titus Tüneli 130 m. uzunluğundadır. Bu kanalın uzunluğu girişten Çevlik’e kadar 1.380 m.dir. Tünelin deniz tarafındaki girişi yakınında da kaya mezarları bulunmaktadır.

Tünelin deniz tarafındaki girişine göre sağ tarafta 100 Mt kadar uzaklıkta kaya mezarları vardır burada kayalara oyulmuş mağaraların içinde bulunan çok sayıda mezarın en çok ilgi çekeni çukurun tabanındaki geniş mağaradır içinde çok sayıda mezar bulunan bu mağara diğerlerinden farklı yapılmış yüksek ve gösterişli bir mezar yüzünden halk arasından ”Beşikli Mağara” olarak anılmaktadır

Günümüzde tünelin üzerinde blok taşlardan yapılmış, bugün de kullanılabilir durumda olan tek kemerli bir Roma köprüsü bulunmaktadır.

5 thoughts on “Samandağ Titus Vespasianus Tünelleri

  1. St.Simon’u aradı gözlerim…Keşke oraları da sizin açınızdan görme şansını verseydiniz…Muhteşem

  2. Süleyman bey teşekkürler yorum için. Konaklamak için Titüs Tünellerinin çok yakınındaki bir restaurant bahçesini kullandık. oralarda mutlaka balık yenmeli diye düşünüyorum.
    Oğuz

  3. ne yazık ki,memleketim olmasına ve hersene en az 20 günümü Antakyada geçirmeme rağmen Titus’u en yakından gördüğüm an şu an oldu:( ……
    Oğuz Bey, paylaşımını yapmış olduğunuz yerlerdeki campingler veya nerelerde konakladığınız hakkında bir dip not eklemenizi rica etsek fazla bencillik etmiş olurmuyuz? kalın sağlıcakla…

Yorum yazabilirsiniz

Translate »
%d bloggers like this: