Köprülü Kanyon

Antalya-Alanya Karayolu’ndan ayrılan Taşağıl ve Beşkonak’a giden 40 km.’lik bir yolla bu milli parka ulaşılır. Milli parkın önemli bir bölümünü oluşturan Köprü Çayı, göller yöresindeki Eğridir Gölü’nün güneyindeki Toros Dağları’ndan doğar.

120 km. uzunluğundaki vadisinde değişik güzellikler göstererek güneye doğru akar. Köprüçay denize ulaşmak için bu kesimdeki araziyi yüz binlerce yıl oymuş ve ortaya bir doğa harikası çıkmıştır.Bolasan Köyü’nün altından itibaren 14 km. uzunluğundaki bu kanyon yörenin en ilginç yerlerinden birisidir. Yer yer 400 metreye varan ve ortalama 100 metre yüksekliğindeki bu kanyon, Olukköprü’de son bulmaktadır. Bu köprü, günümüzde de yöre ulaşımına önemli bir katkı sağlamaktadır.

Ancak son dönemlerde ağır tonajlı araçların antik köprü üzerinden geçmesi yasaklanmıştır.Köprüçay daha sonra tarihi Aspendos kentinin yakınlarından geçerek Akdeniz’e dökülür. Köprü Çayı’nın iki yanından aşağılara indikçe yükselmeye başlayan arazi yapısı, Bozburun (2.500 m) ve Dipoyraz (2.980 m.) dağlarında yörenin en yüksek yükseltilerini meydana getirir. Bölgenin kil, kumtaşı, konglomera ve kalker kayaçlardan meydana gelen jeolojik yapısı, karstik yer şekillerinin oluşmasına olanak vermiştir. Köprü Çayı’nın Bolasan Köyü ile Beşkonak nahiyesi arasında oluşturduğu vadi, 14 km. uzunluğu ve 100 m.’yi aşan yan yükseltileri ile yurdumuzun en uzun kanyonudur. Bu kanyon içinde rafting sporu, yöreye çok sayıda turist çeker. Rafting parkuru, Oluk Köprü’nün yaklaşık 100 m. aşağı kısmında, suyun durgun olduğu yerde başlar. Parkur boyunca kanyon, duvarlarından dökülen su kaynakları, içerisindeki değişik karst şekilleri ile ilginç manzaralar oluşturur. Amatörlerin genelde Olukköprü’den başladığı rafting parkuru, yaklaşık 10 km. süren yolculuk sonrası Beşkonarlar’ın ilerisindeki beton köprüde sona erer. Parkurun beton köprüden sonraki 3 kilometrelik son bölümü tehlikeli olduğu için daha çok profesyoneller içindir.

Köprülü Kanyon Milli Parkı ülkemizin en güzel bitki örtüsüne sahip yörelerinden biridir. Son yıllarda bilim adamlarının büyük ilgisini çeken Köprülü Kanyon’da dünyada sadece bu bölgede yetişen bitki türlerine rastlanması bu ilgiyi daha da artırmıştır. Bilim çevrelerine göre bu bölgede keşfedilmeyi bekleyen 3 bin kadar bitki türü vardır.

Milli parkta vadi tabanından, yamaçların çıplak yükseltilerine doğru çam, servi, sedir ağaçları görülür. Milli park, doğal güzellikler kadar, zengin tarihsel ve arkeolojik değerlere de sahiptir. 35.600 ha’lık alan 1973 yılında milli park olarak ayrılmıştır. Köprü Çayı boyunca Alabalık avlanabilmekte, piknik yapılabilecek ve kamp kurulabilecek yerler bulunmaktadır.

Kaynak : Serik Belediyesi

11 thoughts on “Köprülü Kanyon

  1. Oğuz Bey, Çektiğiniz fotoğraflar doğa kadar güzel olmuş. Bende hemen her şeyi bırakıp Köprülü Kanyon’a gitme isteği uyandırdı. Çok teşekkürler..

  2. Koprulu Kanyon’a rafting icin gittigimde fotograf cekmek istemistim cok, fakat makinayi goturmemistim. Cok guzel fotograflar her acidan, ayrica bilgilerin olmasi da cok faydali …Eline saglik Oguz …

Yorum yazabilirsiniz

Translate »
%d bloggers like this: